teologieConstanta
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

2 participanți

In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  Admin Dum Noi 17, 2013 1:56 pm

În sfârșit, așa cum am promis, am deschis Biblioteca noastră digitală (library.rcdst.ro) pentru toți studenții și dascălii lor, tot ce trebuie să faceți este să intrați pe acest link, să vă înregistrați și să demonstrați unul dintre cele două statuturi administratorului Bibliotecii.

Ok, acum pentru cei care vor dorii să mă  ajute să introduc cărțile scanate + făcute pdf txt + cuprins (TOC - Table of contents) - vezi topicurile anterioare despre cum să scanezi / pdf / TOC - vă rog să urmați pașii aceștia:

1. intră pe linkul Bibliotecii, înregistrează-te și apoi vei primi rangul de bibliotecari pentru a putea introduce/modifica cărți;
2. intră pe linkul primit individual de dropbox și copiază adresa fiecărei cărți în parte din linkul de share sau din bara de adresă
Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Snapsh10
3. descarcă programul snapshot (încearcă aici) ca să faceți poză la coperta fiecărei cărți (cu Ctrl+R)
apoi intrați în bibliotecă și introduceți, pe rând, fiecare carte
Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Snapsh11
4. Introducerea cărții: se trece câte o informație în toate spațiile cu *, adică titlul, calea (adică linkul pe care îl aveți de pe dropbox), coperta pe care ați fotografiat-o cu Snapshot.
5. Clasificarea Cărții:
- se introduce ISBNul (doar tipul pe care îl găsiți la descrierea CIP de pe pagina de gardă), Gen (de obicei Prelegeri, o să încerc să pun și categoria CARTE), Format (majoritatea sunt PDF), Categoria cărții și subcategoria, treceți Editura, la Ediție puneți anul apariției, Nr. pagini. Subtitlul e obligatoriu, dacă nu are cartea puneți un semn, - sau . și Autor (din păcate nu putem introduce deocamdată autori multipli).Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Snapsh12
5. Conținutul ar trebui să cuprindă o scurtă descriere a cărții (după de pe siteul editorului, al unei librării online care o vinde, sau de pe coperta de pe spate) și Cuprinsul pe care îl copiați din carte.Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Snapsh13
6. Altele: celelalte opțiuni nu sunt necesare, dar nu uitați să dați SAVE.

Puteți introduce orice altă carte considerați că ar fi importantă pentru studenții de la teologie sau pentru cercetătorii Centrului de cercetare interdisciplinară RCDST.


PS: vă rog să mă întrebați aici orice nelămurire aveți, nu în particular, ca să le fie de folos și altor bibliotecari. Mulțumesc.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 25/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Constanta

http://ctcresearch.ro

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  adrianpancescu Mier Noi 20, 2013 2:20 pm

Cateva nelamuriri:
1. In casuta "Legatura carte:" ce adaugam? link-ul de share din dropbox? sau?
2. Folosim diacritice la titlu, subtitlu, cuprins, etc. ?
3. Unele carti trec de limita de 64MB/fisier, ce facem cu cele mai mari ?
4. ISBN-ul? cum ne putem da seama ca e 10 sau 13 ? Niste detalii in plus va rog.
5. La "Gen" alegem in doar "Prelegeri" sau genul considerat de catre noi, in functie de carte ?
6. Este posibil ca functia "Număr de pagini:" sa fie adaugata dupa "Autori", e mai usor din punct de vedere al adaugarii detaliilor.
7. Continutul trebuie sa cuprinda si descrierea de pe spatele cartii, sunt carti care nu au ultima pagina scanata, atunci se adauga doar cuprinsul?

Very Happy Multumesc.
adrianpancescu
adrianpancescu

Mesaje : 4
Data de înscriere : 20/11/2013
Varsta : 34
Localizare : Bacau

http://www.djaddikt.eu

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  Admin Joi Noi 21, 2013 11:50 am

adrianpancescu a scris:Cateva nelamuriri:
1. In casuta "Legatura carte:" ce adaugam? link-ul de share din dropbox? sau?
Da, aici se trece linkul către calea externă : dropbox, archive.org, sau orice alt server extern. Pentru introducerea unei cărți din calculatorul propriu și punerea ei pe serverul bibliotecii se bagă din FIȘIER CARTE/BROWSE/ÎNCARCĂ
Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Snapsh14
adrianpancescu a scris:2. Folosim diacritice la titlu, subtitlu, cuprins, etc. ?
Introduceți cu diacritice peste tot.
adrianpancescu a scris:3. Unele carti trec de limita de 64MB/fisier, ce facem cu cele mai mari ?
pentru cărțile încărcate de pe servere străine nu mai e nevoie să folosiți încarcă fișier carte, deci nu mai contează mențiunea de 64 mb. NU MAI INTRODUCEȚI DIN NOU CARTEA CU FIȘIER/BROWSE/ÎNCARCĂ fiindcă o puneți și pe serverul nostru și e inutil!!!

adrianpancescu a scris:4. ISBN-ul? cum ne putem da seama ca e 10 sau 13 ? Niste detalii in plus va rog.
pe pagina de gardă a fiecărei cărți aveți toate informațiile acestea; se numește Descriere CIP
Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Snapsh15
adrianpancescu a scris:5. La "Gen" alegem in doar "Prelegeri" sau genul considerat de catre noi, in functie de carte ?
introduceți GEnul pe care îl considerați, nu doar prelegeri; am găsit de unde se introduce gen nou, așa că, dacă nu există vreun gen pe care îl considerați îmi dați un SMS și îl fac pe loc.
adrianpancescu a scris:6. Este posibil ca functia "Număr de pagini:" sa fie adaugata dupa "Autori", e mai usor din punct de vedere al adaugarii detaliilor.
Nu.
adrianpancescu a scris:7. Continutul trebuie sa cuprinda si descrierea de pe spatele cartii, sunt carti care nu au ultima pagina scanata, atunci se adauga doar cuprinsul?
găsiți această descriere pe orice site care vinde cartea respectivă. unde cartea e într-o limbă străină, puteți să o lăsați fără descriere, dacă nu o găsiți, dar NEAPĂRAT să băgați Cuprinsul cărții

Succes!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 25/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Constanta

http://ctcresearch.ro

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Important

Mesaj  Admin Joi Noi 21, 2013 11:57 am

REȚINEȚI, deci:


NU SE FOLOSESC SIMULTAN (PENTRU ACEEAȘI INTRODUCERE DE CARTE) CELE 2 OPȚIUNI:

- varianta 1: LEGĂTURĂ CARTE (pentru servere externe bibliotecii)

- varianta 2: FIȘIER CARTE (pentru cărți încărcate de pe calculator direct pe serverul bibliotecii)

Alegeți doar o singură varianta ; dacă aveți link de dropbox, atunci pe prima, că e deja postată pe un server; nu mai aglomerați serverul bibliotecii!
Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Snapsh16
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 25/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Constanta

http://ctcresearch.ro

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  adrianpancescu Vin Noi 22, 2013 5:38 am

A aparut o problema in timpul salvarii unei carti, astazi la ora 15:35 (22.11.2013)

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Hyp5

Am incercat de 2 ori, si la fel, sunt ceva probleme cu serverul?

Multumesc.
adrianpancescu
adrianpancescu

Mesaje : 4
Data de înscriere : 20/11/2013
Varsta : 34
Localizare : Bacau

http://www.djaddikt.eu

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  Admin Vin Noi 22, 2013 1:09 pm

nu e nicio problemă cu serverul. se poate ca netul de unde încărcați să fi fost slab atunci și încărcarea durând mai mult decât normal, să anuleze procesul. Am pățit-o și eu o dată. Se poate și din cauza celor de la Dropbox, fiindcă acolo am avut și eu probleme.

Dar ce ați făcut până acum e foarte bine. Țineți-o tot așa!


Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam Noi 23, 2013 9:01 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 25/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Constanta

http://ctcresearch.ro

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  adrianpancescu Vin Noi 22, 2013 1:42 pm

Admin a scris:nu e nicio problemă cu serverul. se poate ca netul de unde încărcați să fi fost slab atunci și încărcarea durând mai mult decât normal, să anuleze procesul. MA pățit-o și eu o dată. Se poate și din cauza celor de la Dropbox, fiindcă acolo am avut și eu probleme.

Dar ce ați făcut până acum e foarte bine. Țineți-o tot așa!
Chiar va rog daca am gresit/uitat sa adaug ceva sa imi spuneti aici sau pe e-mail sa fie si verificate intre timp. Embarassed 
adrianpancescu
adrianpancescu

Mesaje : 4
Data de înscriere : 20/11/2013
Varsta : 34
Localizare : Bacau

http://www.djaddikt.eu

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Autori multipli

Mesaj  Admin Sam Noi 23, 2013 9:00 am

Atenție la introducerea autorilor multipli:

introducerea unei virgule cu pauză după ea înseamnă că ceea ce urmează este un alt autor, deci îl va trece în listă separat așa că autorii multipli se trec așa:
Lindesay James, Susskind Leonard

iar programul îi vede separat și îi indexează ca atare
1. Lindesay James
2. Susskind Leonard
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 25/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Constanta

http://ctcresearch.ro

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  adrianpancescu Sam Noi 23, 2013 10:02 am

In caz ca intalnim autori/editori de tipul "M. Terasawa" sau "S. Kubono" se trec simplu: Kubono S., Terasawa M. ?
Am intalnit carti ce au cod si ISBN-10 si 13 care din el are prioritate si care se trece?
Desigur ca am gasit si unele carti de care nici google nu a auzit prea multe, in sensul ca nu am gasit o coperta sau unele teorii care nu se incadreaza in termenii unei carti, atunci se incadreza intr-o categorie cum ar fi din "page" sau "produs" ? Le-am semnat/redenumit si cred ca le clarificati dvs.
adrianpancescu
adrianpancescu

Mesaje : 4
Data de înscriere : 20/11/2013
Varsta : 34
Localizare : Bacau

http://www.djaddikt.eu

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  Admin Sam Noi 23, 2013 12:31 pm

adrianpancescu a scris:In caz ca intalnim autori/editori de tipul "M. Terasawa" sau "S. Kubono" se trec simplu: Kubono S., Terasawa M. ?
treceti numele și prenumele complet; el se găsește în Descrierea CIP. Nu accept Nume incomplete și trecute cu prescurtări.
adrianpancescu a scris:Am intalnit carti ce au cod si ISBN-10 si 13 care din el are prioritate si care se trece?
Se trece varianta nouă: ISBN 10
adrianpancescu a scris:Desigur ca am gasit si unele carti de care nici google nu a auzit prea multe, in sensul ca nu am gasit o coperta sau unele teorii care nu se incadreaza in termenii unei carti, atunci se incadreza intr-o categorie cum ar fi din "page" sau "produs" ? Le-am semnat/redenumit si cred ca le clarificati dvs.
Page / Produs e o altă categorie de produse; nu ne interesează deocamdată. Coperta o faceți voi cu Snapshot direct de pe cartea pe care o aveți în față, iar la conținutul cărților necunoscute treceți doar cuprinsul, atât.
Ce trebuie să modific eu, vă rog să îmi spuneți ca să nu caut eu prin zeci de pagini. Mercic
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 25/09/2012
Varsta : 46
Localizare : Constanta

http://ctcresearch.ro

Sus In jos

Introducerea de cărți în Biblioteca digitală Empty Re: Introducerea de cărți în Biblioteca digitală

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum